פורסם על ידי: לוין אפשטיין | מאי 14, 2007

קולה של אברם

הכל  בגלל הנכדה שלנו אברם. היא התחילה ללמוד לימודי מגדר.  ובליל שבת, כשאני שותה את הכוס תה שמכינה לי רגינה, היא באה לבקר אותנו ומספרת על הלימודים.

שתדע סבא, היא אומרת, אתה והחברים שלך הופכים אותנו לסובייקטים מוכפפים. בטח היא מתכוונת לחבר שלי גדי אבוטבול יש לו מסגריה, כשהיה צעיר היה מכפיף שלשה ברזלים בת אחת, בידיים חשופות. מה את רוצה מגדי, לא הבנתי.

היא לקחה יותר מדי ברצינות את הלימודים. סיפרה לנו שנורא התלהבה מ"המין השני". השיניים התותבות כמעט נפלו לי כששמעתי. המין השני? בגילה? כשאני ורגינה היינו צעירים והלכנו לגורן, לא ידענו כלום על הראשון. בטח לא השני.

וזה עוד כלום – בתחילת סמסטר ב'  היא שינתה את השם שלה לאברם אפשטיין-הוכשטיין. אבל אברם, אמרתי לה, את בכלל רווקה! מי זה ההוכשטיין הזה? מה אתה מבין סבא, היא אומרת. עם שם משפחה אחד מורידים לנו נקודות במבחנים.

זה מזכיר לי את הדוד נחום ששינה את השם שלו מאפשטיין לכדורי כשהלך ללמוד חקלאות. רצה להיות מקובל שמה. חושבים שזה עזר לו? שום דבר לא עזר לו. אבל זה בגלל שהוא לא ידע להבחין בין פרה לעז. טוב, זה  לא קשור. גם הפרה שהוא ניסה לחלוב לא היתה קשורה ורדפה אחריו בכל הכפר. וזה בכלל היה שור. חצי שנה לא היה יכול לשבת, המסכן. ואני מתכוון לשור.

אמרתי לרגינה ששום דבר טוב לא יצא מזה. שתלך תלמד מקצוע הילדה, שתהיה אחות, מורה, חברת דירקטוריון בקרן המטבע העולמית, משהו.  למה מכניסים לה שטויות לראש?

אבל זה עוד כלום. עכשיו היא התחילה להשפיע על רגינה. הן הולכות ביחד לכל מיני הרצאות בערב, וכל מיני כנסים משונים. ואברם במקום לעשות פאנלים כל יום ששי כמו פעם, יושבת בפאנל ומדברת עם כל מיני בחורות לא מהמשפחה שלנו על כל מיני דברים, ואחרי עשרים דקות של דיבורים שאף אחד לא מבין מוחאים להם כפיים.

כן, הלכתי פעם לשמוע. לא הבנתי כלום וחשבתי ששוב שכחתי את הבטריה של המכשיר שמיעה בבית.

עם הוכשטיין והפאנלים עוד הייתי יכול להסתדר, למרות שקצת כואב לי הגב ביום ששי, וגם כשרגינה רצתה חדר משלה לא התווכחתי. אבל הן באו עם רעיון חדש. אברם שיכנעה את רגינה שהיא צריכה לעשות קידוש. אוי ואבוי, אני אומר, שרגינה תעשה קידוש? מה קוברים אותי בחיי?

שקט, אומרת רגינה. גם הסבתא רבתא שלי אלגרה היתה עושה קידוש בליל שבת. רגינה, מאיפה בכלל יש לך סבתא אלגרה? אלרגיה יש לך, לא אלגרה. זו בכלל חמותו של אלכס, והיא היתה עושה קידוש לבעלה הזקן רחמים, שלא שמע כלום וצעק כל הזמן, והיה שובר את הסרוויס של רוזנטל, בגלל הפרקינסון. אז אנחנו אין לנו שום סרוויס, ואת לא תעשי קידוש.

עזר לי אתם חושבים? קדחת. כל שבת היא עושה קידוש, עם הגביע של סבא מנחם זכרונו לברכה שמתהפך בקברו מחמת הבושה.

וזה לא נגמר שם. לפני שלשה חודשים ככה, כשאני יושב וקורא את מדור הספורט של לעצטע נייעס, הן ניגשות אלי שתיהן בשקט. צריך לעצור את האפליה הזו. על מה אתן מדברות, שאלתי. אתן גם לך לקרוא אם את כל כך רוצה. על בית הכנסת, אי אפשר להמשיך את האפליה הזו בבית הכנסת. צריך לתת לנשים אתר ביטוי עצמי במסגרות הריטואליות הציבוריות.

מה את רוצה אברם, מה את רוצה. לא סידרתי לך את המקום הכי טוב בעזרת נשים? רואים משם את הכיפה החדשה של הרב, ואם עומדים על קצות האצבעות אפשר לראות גם את מזרחי. כן, זה שלא שומע טוב וחושב שזה בית כנסת של הרב עובדיה ומנשק את הזקן של מרדכי.

לא. היא אמרה. אנחנו נקים לנו בית כנסת משלנו. ונסדר לך מקום טוב בעזרת גברים.  תוכל לראות משם את הכיסוי ראש של הרבנית. טוב, לא ידעתי שאצלכן לרבנית יש כיסוי ראש.

עם ספר תורה והכל?שאלתי. כן, הן ענו בביטחון. לא ניתן  להבניות מגדריות ולקביעות פטריארכליות על כבוד הציבור להפריע.

עזר לי אתם חושבים? קדחת. לפני חודשיים בדיוק, באולם ההתעמלות הישן הן אספו ספסלים ושלחנות, הביאו מאיזה מקום ארונית קדושה, וארגנו מנין. וגם שלט שמו על הבית כנסת. "תפילת עליזה". על שם הדודה העצובה של אלגרה.

וככה זה נמשך. רגינה היתה הגבאית, שושנה הופשטטר-כהן היתה אחראית על הדרשות וחנה אזולאי-הספרי טיפלה בדג מלוח והמלפפון חמוץ של סעודה שלישית.

בשבת האחרונה אני יושב לי ככה עם הצאנה-ראנה, גמרתי לשטוף כלים ואני מחכה שתבוא רגינה מהבית כנסת ותעשה לנו קידוש, ופתאום היא נכנסת, עם פנס סגול בעין שמאל, הבנדנה החדשה יושבת עקום והליפסטיק שלה מרוח על האוזן.

מה קרה רגינ'לה, מה קרה? שוב נכנסו הקוזקים ורצו יי"ש? אל תשאל, היא אומרת. היה לנו ויכוח אם בשבת מברכים אומרים קדיש תתקבל לפני ספירת העומר


תגובות

  1. I probably did not get some of the religious references but I enjoyed your writing anyway.

  2. נהנתי מהפוסט שלך למרות שאני בא מעולם אחר (-:


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: