פורסם על ידי: לוין אפשטיין | אפריל 3, 2007

לילסדה

אז איך היה, אתם שואלים. מצוין. רגינה הזמינה את כולם. כל שנה אני אומר לה, רגינה – מה העבודה הזאת לכם. בשביל מה להזמין את כל הילדים ואת הנכדה אברם ואת אחי אלכס ואשתו מזל ואת אמא שלה שבכלל אוכלת קטניות, ואת הדודה בלומה מכפר סבא, ואת ההיא שאנחנו לא מדברים איתה ואת האחות זלמה ואת פרשנדתא ואת אחיך הגדול לרבות תלמידי חכמים.

זה לא עוזר, וגם השיניים שלי לא מה שהיו פעם.

וככה כל שנה. רגינה מתחילה את הנקיונות לפסח מיד אחרי המימונה. עד סוכות היא גומרת את חדרי הילדים, בסביבות חנוכה הסלון מוכן לפסח ומט"ו בשבט היא עובדת על המטבח. ואצלנו פסח זה פסח. שלא תחשבו. אנחנו נוהגים כפי שנהגו אבותינו בפלונסק (למרות שרגינה ממינסק בכלל). בפסח אוכלים תפוחי אדמה, ביצים וקינואה. כמו שלימדו את אמא של רגינה, אהיה כפרת משכבה, דור דור מסבתותינו הקדושות שהיו חופרות בקרח בנהר כדי לטבול וחוזרות הביתה עצבניות במיוחד.

והנה הגיע לערב פסח שחל להיות ביום שני, וכמעט הכל מוכן. נשאר רק לטחון את החזרת, לנקות היטב את השיניים של הסוס וללמוד בעל פה את מה נשתנה. ליתר בטחון למקרה שאברם תתבייש לשיר. אברם זו הנכדה הקטנה שלנו. היא אומרת שנמאס לה לשיר מה נשתנה, ובכלל בגיל 32 כבר אפשר לוותר לה. נו באמת. שתתחתן כבר, אומרת רגינה ומקנחת דמעה בסתר, מה היא חושבת שאני נהיית יותר צעירה?

כן, ליל הסדר. זה החג שלי. כי סדר צריך להיות, תמיד אני אומר. שום טענות ומענות. כמו האלה שכותבים בעתון שלא טוב להם לפגוש את הדודה ליד שלחן הסדר, לא מתאים להם המצות. זה עושה להם עצירות, במחילה. אצלנו לא מדברים על דברים כאלה, לא יפה. וגם אצלנו בעדה עושים כבוד לדודה.

קראנו את ההגדה, וכיבדנו את אלכס בקטע ההוא, נו, זה עם ה"נכונו". ובסוף טרפו את הגדי, ככה אומרים. אני לא בטוח אם זה היה חד גדיא או שני לוחות הברית. כנראה נרדמתי או משהו. בחור הוא  גדול הוא, זה תמיד נכון. קילו נאה קילו יאה אחד גבינה קוטג'.

לא היית צריך לשתות יין עם שלושים אחוז אלכוהול, אמרה לי רגינה בבוקר. החמצת את כל המהומה. האחיין של זלמה רב עם הדודה בלומה. אל תשאל. הוא החליט לספר ביציאת מצרים כל אותו הלילה וסיפר לה שהוא יצא לאחרונה מהארון. והוא לא התכוון שניקה טוב את ארון המטבח.אז עכשיו היא לא מדברת איתנו, וכואב לי הראש, ולא עליכם יהודים – יש לי עצירות.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: