פורסם על ידי: לוין אפשטיין | פברואר 4, 1905

לדמותו של לוין אפשטיין

הודעה בפורום הורות ומשפחה
תאריך ההודעה: 2/1/2005 9:59:00 AM
מאת: תיאוריה וביקורת
נושא: לדמותו של לוין אפשטיין
בתשובה לשאלה שעלתה כאן ,מה אנו יודעים על לוין אפשטיין ועל תכונותיו, ארשה לעצמי פרסום מוקדם מתוך חיבור שאני כותב "לדמותו של לוין אפשטיין – מבט פוסטמודרני על זהות בדויה בעולם פוליטיקת הזהויות".(2005 בדפוס).

בגלל חשיבות הנושא הרשיתי לעצמי להציגו בנפרד ולא כתגובה.אז מיהו לוין אפשטיין ? ההיסטוריה שלו אינה ברורה ומשתנה מעת לעת. לפעמים הוא רב בעיר נידחת בצפון הארץ, לפעמים פחח חייט חייל ומרגל. כך גם מצבו המשפחתי. גם מספר ילדיו אינו קבוע. על מצבו הפיננסי כתב שתי הודעות שונות באותו יום. גילו לא ברור. הטענה העקבית היחידה כמעט שלו היא ש"אינו קיים בעולם האמיתי". לוין אינו פותח שרשורים ובכלל ממעט לכתוב בעצמו הודעות חדשות, אלא מגיב תגובות קצרות להודעות של אחרים. בתגובותיו הוא בעיקר מגחיך את דברי האחרים, מוציא דברים מהקשרם , ומציג דיעות קיצוניות. לאחרונה נקלע לסכסוך מתוקשר שככל הנראה נרגע. מבקריו טוענים שהוא ציניקן, יש המכנים אותו "טרול" האחרים מסתפקים ב "וירטואלי". יש המגחכים, ויש זועמים.

אך מה בכל זאת עומד מאחורי לוין אפשטיין ? כפי שאמרתי לוין אפשטיין טוען כי אין לו קיום בעולם האמיתי. זו הטענה שנשמרת אצלו בקביעות וזה המפתח להבנתו.לוין אפשטיין הוא דמות בדויה. מישהו כותב לו את הטקסטים ."המחבר" האלמוני מציג בפנינו את דמות גולש הפורום האולטימטיבית, כשהיא מובאת עד קיצוניות. זה איש שיש לו תמיד מה להגיב, בכל עניין שהוא ותמיד בקיצוניות. את האלמוניות האינטרנטית הוא מותח עד לגבולה בכך שהוא טוען שאין לו זהות "אמיתית" כלל, אלא כזו הקיימת באינטרנט. הוא מערער על פוליטיקת הזהויות , "אתה דתי ולפיכך עליך לומר ", "אתה צעיר ולכן תחשוב כך", על ידי המצאת היסטוריה והקשר רלבנטיים לכל טיעון. "לוין אפשטיין" כתופעה, מערער על תפיסת הקוהרנטיות של הזהות. מהות אחידה שתגיב למופעים שונים בצורה עקבית. אצלו מופע הזהות משתנה בצורה קיצונית, בהתאם להקשר. אני אומר כך וכך, מכאן שיש לי היסטוריה כזו, שאותה המצאתי בזה הרגע. אבל זה לא באמת משנה כי אין אמת וכל אחד מציג מה שהוא רוצה להציג. ההנחה הרווחת היא שמאחורי כל "ניק" עומד אדם אמיתי כלשהו שה"ניק" מייצג אותו, בצורה חלקית או מלאה.

"המחבר" שיצר את לוין אפשטיין מנתק את הקשר בין הדמות שיצר לבין יוצרה. ענין קבוע נוסף אצל לוין אפשטיין הוא הערכתו העצמית הגבוהה. לוין אפשטיין לעולם לא יודה בטעות ותמיד יטען לעליונות על כל מי שמתווכח איתו. גם כשאין לו נימוק משכנע יטען ליתרון אינהרנטי מעצם היותו לוין אפשטיין. אני איני סבור שמדובר בארוגנטיות של "המחבר" דווקא, אלא במימד הכרחי ב"אישיותו" האבסורדית. גישה זו שלו, מביאה לקיצוניות את "תרבות הטוקבקים" ונותנת ממד אירוני למצבו של השיח הציבורי בתקשורת בכלל.

בשולי הדברים אומר שטרם נתבאר מדוע נבחר השם "לוין אפשטיין". אני לא משוכנע ש"לוין" הוא שם הפרטי, אם בכלל יש לו כזה. האם כוונתו להוצאת הספרים ? לסוציולוג נח לוין אפשטיין ? בעניין זה אין לי כל השערה


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: